چگونه مجوز دسترسی فایل و پوشه را در سی پنل تنظیم کنم؟

چگونه مجوز دسترسی فایل و پوشه را در سی پنل تنظیم کنم؟

امنیت هاست یکی از پارامترهایی است که اگر به اندازه کافی به آن توجهی نداشته باشید، ممکن است تاوانی به اندازه از دست رفتن سایتتان داشته باشد. این بار در رسام هاست نکات کاربردی در جهت افزایش امنیت هاست سی پنل بیان خواهیم کرد، چگونه می خواهید مجوز دسترسی فایل ها و پوشه های موجود در سی پنل را تعیین کنید؟ درنگ نکنید! برای پاسخ به این سئوال، ما را دنبال کنید.

تمام فایل ها و پوشه ها در سیستم عامل لینوکس دارای مجوزهای دسترسی هستند. از آنجایی که سی پنل سیستمی مبتنی بر لینوکس است، می داند که چگونه با درخواست های دسترسی به فایل ها واکنش نشان بدهد. این ویژگی باعث می شود که سی پنل Cpanel در برابر تهدیدات امنیتی بالقوه، ایمن باشد.

این ویژگی به کاربر توانایی تنظیم سطوح دسترسی فایل ها را می دهد و از فایل های مهم در برابر درخواست های دسترسی غیر مجاز محافظت می نماید.

در مجموع سه نوع مجوز دسترسی وجود دارد:

  • Read: با “r” و عدد ۴ نماد گذاری شده است و فقط به کاربر توانایی خواندن فایل را می دهد.

  • Write: با “w” و عدد ۲ نماد گذاری شده است و برای کاربر توانایی نوشتن و ویرایش فایل را فراهم می کند.

  • Execute: با “x” و عدد ۱ نماد گذاری شده است و به کاربر توانایی نظارت و اجرای اقدامات مختلف به روی فایل را می دهد.

مجوز های دسترسی می توانند به  صورت گروهی هم داده شوند، برای مثال اگر می خواهید مجوزهای خواندن و نوشتن را بدهید، می توانید از نماد “rw-” استفاده کنید، به علاوه عددی هم با شماره ۶ می توان آن را نمایش داد،چطور؟ خب ۲ به علاوه ۴ می شود ۶.

این مجوزهای دسترسی به سه نوع از کاربران داده می شود:

  • User: کاربر اصلی و ادمین هاست است.

  • Group: گروه کاربری تعیین شده سیستمی برای انجام عملیات های اتوماتیک بین فایل های هاست توسط خود سیستم هستند.

  • World: به بازدیدکنندگان سایت و عموم افراد اطلاق می شود.

در حقیقت ما در هاست سی پنل، مجوز دسترسی را با توجه به نوع فایل می دهیم. به طور پیشفرض، مدیریت فایل سی پنل دسترسی ۶۴۴ رامی دهد، ۶ برای کاربر User و ۴ برای گروه Group و ۴ برای بازدیدکنندگان World. در اغلب اوقات ما مجوز فایل ها را تغییر نمی دهیم مگر اینکه لازم باشد.

شما از طریق دنبال کردن گام های زیر قادر به تغییر نوع مجوز ها خواهید بود:

گام اول – از رابط کابری سی پنل وارد قسمت مدیریت فایل File Manager شوید.

گام دوم – ابتدا مسیر خود را مشخص کنید و با حرکت موس فایل یا پوشه ای که قصد تغییر مجوز آن را دارید، انتخاب کنید.

گام سوم – حال از دو طریق می توانید تغییر مجوز را پیش بگیرید، اول اینکه بعد از انتخاب فایل گزینه Permissions را از داشبورد بالا انتخاب کنید یا روی فایل کلیک راست کنید و Change Permissions را انتخاب نمایید:

گام چهارم – حال صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد و مجوزهای دسترسی را به شما نمایش می دهد:

گام پنجم – حال باتوجه به استراتژی خود مجوزها را تغییر دهید و برای اعمال روی دکمه Change Permissions کلیک کنید.

خب تا اینجای کار چگونگی مجوز دسترسی فایل و پوشه را در سی پنل را دانستید اما برای سایر آموزش های هاستینگ به مقالات رسام هاست مراجعه کنید.

برخی از اصطلاحات رایج مجوز دسترسی فایل

شاید شنیده باشید که وبمستران برای سطح دسترسی خود عددی را بیان می کنند، مثلا ۷۵۵ اما این اعداد را چگونه بین هم رد و بدل می کنند؟ برای اینکه بیشتر بدونین باید بیشتر باهامون راه بیاین

خب همونطور که قبلا گفتیم برای هر دسترسی عددی را مشخص کردیم، مثلا برای Read عدد۴، برای Write عدد۲ و برای Execute عدد ۱ را در نظر گفتیم، با یه حساب سر انگشتی اگر تمام سطوح دسترسی را برای کاربر User در نظر بگییم، می شود؛ Read + Write + Execute = 7

پس تمام مجوزهای دسترسی را با ۷ نمایش می دهیم، مراقب باشید که هیچ گاه مجوز های دسترسی شما ۷۷۷ نباشد! در این صورت همه قادر به اعمال تغییرات در سایت شما خواهد بود.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.