برای سئو (SEO) هاست ایران بهتر است یا هاست خارج؟

برای سئو (SEO) هاست ایران بهتر است یا هاست خارج؟

یکی از سوالاتی که همواره برای مدیران سایت‌ها پیش می‌آید این است که؛ هاست ایران بهتر است یا هاست خارج؟ تاثیر کدام یک از هاست‌ها در سئو سایت بهتر است؟ آیا اصلا تاثیر هاست بر سئو سایت یک مسئله جدی است و اهمیتی هم دارد؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت؛ بله.

موقعیت مکانی هاست شما بر سرعت و سئو تاثیر بسیار زیادی دارد.

در این مقاله قصد دارم به بررسی این موضوع بپردازم و ببینیم که استفاده از هاست خارجی بهتر است یا هاست داخل ایران؛ به کمک این مقاله در نهایت می‌توانید تصمیم خود را برای خرید هاست بگیرید و سایتتان را راحتتر به رتبه های بالا گوگل برسانید.

تاثیر هاست بر سئو سایت چیست؟

برای درک بهتر تاثیر هاست بر سئو، بیایید کمی نقش بازی کنیم!

خود را جای خزنده گوگل فرض کنید که روزانه میلیون‌ها صفحه را برای رتبه بندی و آپدیت نتایج جستجو خزش می‌کند.

این خزنده یا به اصطلاح Crawler درست مانند ما انسان‌ها منتظر می‌ماند تا صفحه سایت مورد نظر که در حال بررسی است به صورت کامل لود شده و الگوریتم‌هایی که گوگل برای رتبه بندی دارد را در آن بررسی کند.

مسلما از لحظه ورود تا خروج نیز گوگل به دنبال این است که سایت در زمان بسیار کوتاهی لود شده و کار بررسی این صفحه سریع‌تر به انتها برسد.

یکی از اولین عوامل تاثیر گذار در سرعت دسترسی به سایت نیز به انتخاب هاست و سرور بر می‌گردد.

هرچقدر که هاست روی سرور شما دارای مشخصات سخت افزاری قویتری باشد و در دیتاسنتر بهتری قرار گرفته باشد که ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با خزنده گوگل برقرار کند، خزنده های گوگل بهتر می‌توانند با سایت شما ارتباط برقرار کرده و سئو سایت بهتر خواهد شد.

با اینکه عوامل بسیار زیادی در رتبه گیری سایت شما دخیل است، گوگل به مراتب در بلاگ رسمی سرچ کنسول خود نیز این موضوع را اقرار کرده است و به وبمستران توصیه کرده که از هاست های قدرتمندی استفاده کنید.

حال همین مسئله سرعت دسترسی به سایت باعث می‌شود برخی افراد تصور اشتباهی از این مسئله داشته باشند. اینکه گفته می‌شود سئو سایت از نظر انتخاب هاست مهم است به دو عامل زیر بستگی دارد؛

۱- سرعت دسترسی به سایت برای موتور جستجو

 • در این حالت باید دسترسی موتور جستجو به سایت را با سرعت بالاتری فراهم کنید.
 • در چنین حالتی وقتی خزنده وارد سایت شما می‌شود اولین عامل مهمی که روی سئو تاثیر گذار است سرعت دسترسی به صفحات سایت است.
 • در این صورت باید سرور شما دارای مشخصات و کانفیگ مناسبی باشد و جدایی از این دو در بهترین دیتاسنتر قرار گرفته باشد.
 • مسئله دیگر سرعت به طراحی و کدنویسی سایت برمی‌گردد که بحث درباره آن در این مقاله جایی ندارد و باید جداگانه آن را بررسی کرد.

۲- سرعت دسترسی به سایت برای کاربران سایت

 • در این حالت این کاربران هستند که با مشاهده سایت وضعیت سئو سایت را مشخص خواهند کرد. وقتی کاربری وارد سایت می‌شود انتظار دارد ظرف مدت کمتر از ۸ ثانیه محتوای صفحه به صورت کامل لود شود.
 • وقتی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد کاربر صفحه را بسته و به سراغ سایر نتایج جستجو خواهد رفت.
  در چنین حالتی نرخ پرش صفحه سایت به شدت بالا رفته و همین مسئله به گوگل خواهد فهماند که یا محتوای صفحه شما مرتبط نیست یا اینکه سرعت دسترسی به سایت پایین است که کاربر سریعا از صفحه خارج می‌شود.
  در نهایت با بیشتر شدن تعداد نرخ پرش صفحه شما در نتایج جستجو افت خواهد کرد.

حال تصوری که برخی از افراد در سرعت دسترسی به سایت دارند این است که چون ما از هاست داخل ایران استفاده می‌کنیم و سرعت دسترسی برای کاربر داخل ایران بهتر است، پس در نتیجه این شرایط برای خزنده گوگل نیز به همین شکل است.
باید دقت کنید که این تصور کاملا غلط است.

چون که…

۱- امروزه موقعیت مکانی سایت شما تاثیر چندانی بر سرعت ندارد.

در گذشته (زمانی که با Dial Up به اینترنت متصل می شدیم) موقعیت مکانی شما تاثیر نسبتا زیادی بر سرعت سایت شما برای کاربرانتان داشت. اما امروزه، سایت هایی که ایرانیان از آنها استفاده می کنند، مانند اینستاگرام، تلگرام، گوگل و… همگی در خارج میزبانی می شوند و سروری در ایران ندارند و هیچ کسی از سرعت آنها شکوه نمی کند.

روز به روز نیز آپلینک های جهانی قدرتمند تر می شوند و سرعت سایت های خارجی برای ایرانیان افزایش می یابد. (با اینکه امروزه نیز تفاوتی حس نمی شود)

شاید تنها تفاوت چشمگیر، پینگ تایم متفاوت هاست های ایرانی و خارجی باشد. هاست های ایرانی پینگ تایمی حدود ۳۰ میلی ثانیه دارند و هاست های خارجی حدود ۱۰۰ میلی ثانیه. تفاوت ۷۰ میلی ثانیه ای نیز برای کاربران شما قابل فهم نیست.

در صورتی که سایت شما در خارج از کشور میزبانی شود، میتوانید براحتی از سرویس هایی مثل کلودفلر استفاده کنید که به صورت رایگان سرعت، امنیت و پایداری سایت شما را بهبود می بخشند.

سرویس CDN کلودفلر علاوه بر افزایش سرعت سایت شما، پینگ تایم تان را به حدود ۸۰ میلی ثانیه از ایران می رساند.

۲- میزبانی شدن هاست در ایران برای گوگل چندان خوشایند نیست. در ادامه دلایل این مساله را برای شما شرح خواهیم داد.

برای سئو هاست ایران بهتر است یا خارج؟

پاسخ کوتاه؛ هاست خارجی.

پاسخ طولانی؛ اگر به یکی از دوستان در خارج از کشور بگویید که سرعت سایت شما که در هاست ایران میزبانی می شود را تست کند، به شما خواهد گفت که سرعت سایت چندان دلپذیر نیست.

دلیل این موضوع طولانی شدن روند ارسال اطلاعات از داخل ایران به خارج از کشور است.

در یک حالت برعکس، هاست‌های خارج که به خزنده‌های گوگل نزدیک‌تر هستند ارتباط سریع‌تری با هم دارند که ماجرا در این حالت برخلاف تصوری است که برای هاست ایرانی داریم. اما به نظر شما چرا مسئله به این شکل پیچیده است؟

در عکس بالا دیتاسنتر ها و Node های گوگل را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید گوگل در آمریکا و اروپا دیتاسنتر های بسیار زیادی دارد که سرعت دسترسی بسیار بالایی را برای سایت شما فراهم می کند.

دلیل این موضوع به پینگ سرور و ارتباط شبکه با کراولرها برمی‌گردد. همانطور که می‌دانید ارتباط اینترنت در کشور ما نسبت به سایر کشورها از وضعیت خوبی برخوردار نیست. حتی اگر از بهترین سخت افزارها هم برای سرور خود استفاده کنیم، این نقش شبکه است که سرعت دستیابی را برای عموم کاربران جهان تعیین خواهد کرد.

اما هاست‌های خارجی مانند آلمان، فرانسه و آمریکا به دلیل ارتباط قوی و فوق العاده که با کراولرها دارند، بهتر با خزنده‌ها در ارتباط خواهند بود و همین مسئله باعث دستیابی به سایت با سرعت بالاتری خواهد شد.

همینطور دیتاسنتر های OVH و Hetzner که هاست های ایران سرور بر روی آن میزبانی می شوند، همگی آپلینک مستقیم با دیتاسنتر های گوگل دارند که بهبود سرعت برای گوگل را دوچندان می کند.

مسئله دیگر به قطعی هاست برمی‌گردد.

حتما برای شما هم پیش آمده است که در برخی مواقع که وارد سایتی می‌شوید با خطاهای ۵XX که مربوط به سرور است مواجه شوید؛ اگر این قطعی کمی زیاد طول بکشد گوگل در بخش وبمستر تولز خطایی با عنوان googlebot can’t access your site برای شما ارسال خواهد کرد.

آپتایم پایین، سدی دیگر در برابر یک سئو خوب

آپتایم پایین (عدم پاسخگویی سایت به دلایل گوناگون) مشکلی متداول در هاست های ایرانی است. اما هاست های اروپا به دلیل شبکه بسیار قدرتمندی که در آن میزبانی می شوند، از آپتایم بسیار بالاتری بهره می برند.

برای اثبات این مسئله می توانید چند سایت رندوم از که در ایران و خارج میزبانی می شوند را انتخاب کنید و در سایت هایی مانند آپتایم ربات، آپتایم آنها را بررسی کنید.

بعد از گذشت چند هفته می توانید ببینید که به طور میانگین هاست های خارجی عملکرد بهتری دارند.

قطعی های هاست های ایران نیز برای سئو خوب نیست. در این زمان گوگل سایت شما را از دسترس خارج شده می پندارد و رتبه شما را کاهش می دهد تا بازدیدکنندگان به سایت هایی که پاسخگو هستند منتقل شوند.

پس چرا برخی از سایت ها از هاست ایران استفاده می کنند؟

 1. برخی از سایت های دولتی (مانند سایت بانک ها، شهرداری ها و…) به دلیل قوانین کشور مجبور به استفاده از هاست های داخلی هستند.
 2. سایت های بسیار پربازدید که به دلیل نیاز به تعداد بالایی سرور، می توانند شبکه و زیرساختی قدرتمند در ایران ایجاد کنند تا از قطعی ها و آپتایم پایین بدور باشند.

سایت های این چنینی که سئو برایشان اهمیت دارد، اکثر اوقات سرور هایی خارجی به عنوان POP) Node) استفاده می کنند تا خزنده های گوگل بتواند از آن طریق سریعا به سایت آنها دسترسی داشته باشد و رتبه سایتشان را بهبود ببخشد.

اما این راهکار نیازمند داشتن بیش از ۱۰ سرور اختصاصی برای سایت شما است و هزینه ای چند صد میلیونی برای برقراری دارد.

نتیجه گیری؛ هاست خارج انتخاب درستی است.

اگر بخواهیم به صورت یک نتیجه گیری کلی تاثیر هاست خارجی و ایرانی بر سئو سایت را بررسی کنیم باید گفت؛ استفاده از هاست خارجی به دلیل اینکه اولا ارتباط شبکه بهتری دارد و ثانیا دارای ارتباط نزدیک‌تر با موتور جستجو است؛ انتخاب بهتری خواهد بود.

در ایران سرور می توانیم با زیرساخت های قوی، هاست های خارج و ایران به شما ارائه کنیم. همینطور در تلاش شبانه روزی هستیم تا شبکه ای قابل رقابت با دیتاسنتر های خارجی ایجاد کنیم تا کیفیت هاست های ایرانی را بهبود ببخشیم.

اما نمی توان حقیقت را کتمان کرد که میزبانی سایت در ایران در حال حاضر کمی دردسر ساز است.

هم اکنون مساله مهم برای ما، رشد و ترقی سایت شما است و با اطلاع رسانی های دقیق و کارشناسانه سعی داریم به شما کمک کنیم تا بهترین تصمیم ها را اتخاذ کنید.

برای مشاهده هاست های ما می توانید از اینجا انواع آنها را در ایران و خارج مشاهده کنید.

چنانچه نظر یا تجربه ای داشتید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا از نظرات شما نیز بهره ببریم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.